Bývalý Vojenský výcvikový prostor Milovice - Mladá

Jedním z mnoha VVP na našem území byl též VVP u obce Milovice v okrese Nymburk - proslul neslavně pobytem "spřátelených" sovětských vojsk.

Jeho historie začíná v r. 1904, kdy bylo rakouskou armádou zabráno 3465 ha půdy a vysídlena a později zlikvidována obec Mladá. VVP byl využíván i Československou armádou ve 20. a 30. letech (několikrát zde byl na návštěvě i prezident T.G.Masaryk), od roku 1935 zde byl dislokován Pluk útočné vozby 1 (PÚV 1). Ze 30. let zůstalo ve VVP zachováno několik zkušebních objektů lehkého opevnění.

Po obsazení českých zemí využíván nacisty jako výcvikový a zkušební prostor; zde cvičil svá vojska generál Rommel před nasazením v severní Africe, zkoušely se zde speciální úpravy vozidel jako Tauchpanzer III (ponorný tank na základě PzKpfw III, určený pro operaci Seelöwe) a jiné. Na jaře 1945 sem již bez techniky byl přesunut v bojích na západní frontě zdecimovaný 507. sPzAbt (schweres Panzer Abteilung), jehož příslušníci se začátkem května snažili dosáhnout amerických pozic; části z nich se to nepodařilo a upadli do ruského zajetí. Kvůli náletům sem byla počátkem roku 1945 přesunuta konečná montáž stíhačů tanků Hetzer z pražské BMM (ČKD).

Německá Luftwaffe samozřejmě využívala i letiště - kocem války zde byly umístěny některé letky bitevní eskadry SG2, jejíž stroje (většinou Focke-Wulfy FW-190 verzí F a G) byly nalezeny na letišti opuštěné.

V letech 1945 - 1968 využíván opět Československou armádou. Těsně po válce zde byl sklad kořistní techniky, zanechané na našem území německou armádou. Některé stroje, zde umístěné, (např. LT vz. 38 alias Pz. 38 (t) nebo Hetzery) byly po válce přijaty do výzbroje naší armády. V 50. letech skončila veškerá technika z tohoto skladu v hutích, včetně mnoha unikátních prototypů (některé pocházely ještě z 30. let).

Od roku 1968 do dubna 1991 obsazen sovětskou armádou. Od té doby není prostor vojensky využíván. V současné době je drtivá část prostoru vyčištěna od nevybuchlé munice.

Většina budov, jak ve VVP, tak na letišti, chátrá, protože pro ně prostě není využití; některé ULy jsou využívány soukromými firmami nebo jako hangáry ultralehkých letounů. Bývalý VVP je tak využíván pouze k občasným akcím klubů vojenské historie.

 


Letiště Milovice - pohled od západu.


Zchátralé budovy na letišti.

Letiště Milovice z východu z okraje obce Straky.

Jedna z mnoha budov u letiště.